Menu Zamknij

Rodzaje pomp ciepła – pompy gruntowe, powietrzne i wodne

Poszczególne rodzaje pomp ciepła różnią się między sobą zarówno jeśli chodzi o źródło energii służącej do ogrzewania, jak i ze względu na związane z tym poszczególne, swoiste cechy, charakteryzujące każdą pompę ciepła pod względem jej funkcjonowania i wydajności. Poniżej prezentujemy dostępne na rynku pompy ciepła z podziałem ze względu na ich rodzaj i krótko komentujemy każdy z nich.

Rodzaje pomp ciepła ze względu na źródła

Ze względu na źródła ciepła wyróżniamy pompy ciepła:

  1. Typ powietrze-woda, czyli popularnie zwane powietrzne pompy ciepła.
  2. Typ woda-woda, czyli pompy ciepła wodne.
  3. Typ grunt-woda, czyli tak zwane gruntowe pompy ciepła.

Pompy ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła typu powietrze-woda energię do ogrzewania pobierają z otaczającego nas powietrza, które jest nawiewane przez jednostkę zewnętrzną z wentylatorem i przekształcane w energię cieplną.

Wodna pompa ciepła energię do ogrzewania pobiera z zasobów wodnych, takich jak studnie, stawy, jeziora, gdzie na odpowiedniej głębokości temperatura wody jest zawsze dodatnia oraz stała, co ułatwia uzyskanie energii cieplnej.

Pompa ciepła grunt-woda zaś, ciepło do ogrzewania pobiera spod powierzchni gruntu, gdzie - podobnie jak na dostatecznej głębokości pod wodą - panuje stała, dodatnia temperatura.

Bez względu na rodzaj źródła ciepła, mechanizm przemieszczający energię jest podobny. Ciepło trafiające do parownika przemieniane jest w gorącą parę za pomocą czynnika roboczego. Para przekazywana jest do skraplacza, gdzie zmieniając stan skupienia na ciecz oddaje ciepło do układu grzewczego. Następnie czynnik roboczy na powrót trafia do zaworu rozprężnego, gdzie wychładza się, aby móc zacząć kolejny cykl z nową porcją ciepła.

Pompy ciepła split i monoblok

Oprócz tego, że pompy ciepłą mogą różnić się tym, skąd pobierają energię cieplną do przemiany jej w energię grzewczą, wyróżniamy też rodzaje pomp ciepła z względu na ich budowę. Wyszczególnienie to dotyczy pomp ciepła pobierających energię z powietrza. I tak, mowa o:

  1. Pompach ciepła typu split
  2. Pompach ciepła typu monoblok.

Jaka jest między nimi różnica? Na konstrukcję pompy ciepła typu split składa się jednostka zewnętrzna z parownikiem oraz sprężarką z zaworem rozprężnym i jednostka wewnętrzna ze skraplaczem oraz pompą obiegową. W pompach typu monoblok pompa ciepła stanowi jedno urządzenie, z pełnym, kompletnym układem chłodniczym. W tym przypadku pompa ciepła połączona jest z instalacją grzewczą izolowanym podłączeniem hydraulicznym. W innym artykule na naszym blogu dowiesz się więcej o pompach ciepła monoblok i split.

 

Gruntowa pompa ciepła

Rodzaje pomp ciepła - wady i zalety

Pompy ciepła typu powietrze-woda są jednymi z najbardziej popularnych. Ich montaż na tle pozostałych rodzajów pomp ciepła jest stosunkowo łatwy i trwa najkrócej, bo około 2-3 dni. Ponadto rodzaje pomp typu split to też sporo niższe koszty montażu niż w przypadku pomp monoblok czy pomp ciepła typu grunt-woda.

Wadą pomp ciepła typu powietrze-woda jest ich mniejsza stabilność działania. Choć poradzą sobie nawet podczas mrozów sięgających 20 stopni poniżej zera, to ze względu na to, że ich efektywność zależna jest od temperatury powietrza, siarczyste mrozy mogą osłabić efektywność pracy pompy ciepła.

Pompy ciepła typu woda-woda charakteryzują się wysoką efektywnością oraz stosunkowo niskimi kosztami inwestycyjnymi (w porównaniu do pompy ciepła typu grunt-woda). Najlepszym źródłem energii cieplnej w tym przypadku są wody gruntowe, jednakże wody powierzchniowe na pewnej głębokości także stanowią dobre źródło.

Wadą pomp ciepła typu woda-woda są ograniczone warunki, w których można z nich korzystać - nie każdy w obrębie własnej działki ma dostęp do cieków wodnych czy wód gruntowych.

Pompy ciepła typu grunt - woda są zaś pod względem efektywnej pracy najlepszym możliwym wyborem. Temperatura energii przy jej poborze jest tutaj zawsze stała dlatego cały układ jest zupełnie niezależny od temperatury powietrza i zjawisk pogodowych. Optymalną pracę gruntowej pompy ciepła można liczyć w dekadach.

Wadą gruntowych pomp ciepła jest konieczność przeprowadzenia głębokich odwiertów sięgających nawet kilkudziesięciu metrów pod powierzchnię gruntu. Przedsięwzięcie to jest zatem czasochłonne i kosztowne, niemniej, wciąż istnieje możliwość dofinansowania zakupu lub montażu pomp ciepła, można też skorzystać z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej. Szczegóły warto sprawdzić na stronach rządowych - warunki korzystania z dofinansowań i ulg mogą być zmienne.

Jaki rodzaj pompy ciepła najbardziej się opłaca?

Jeżeli zależy nam na latach stabilnej pracy pompy ciepła, ponadto kubatura budynku, który chcemy ogrzać jest spora, a dodatkowo pragniemy produkować ciepłą wodę użytkową po bardzo niskich kosztach, zdecydowanie warto postawić na gruntową pompę ciepła. Nie tylko będzie bardzo wydajna, ale też  - oprócz zapewnienia komfortu cieplnego -  dostarczy c.w.u. oszczędzając rachunki za ciepłą wodę nawet do 30% w skali miesiąca. Zapewniamy, że nasze gruntowe pompy ciepła są najwyższej jakości. Pompy ciepła w Toruniu, Poznaniu, Warszawie i w wielu innych miastach instalują nasi zaufani partnerzy.