Menu Zamknij

Pompa ciepła monoblok czy split?

Monoblok czy split - pompy ciepła

Montaż pompy ciepła typu powietrze-woda to bardzo dobra alternatywa dla przestarzałych metod grzewczych, które energię do ogrzewania czerpią z nieodnawialnych źródeł ciepła. Decyzja o wymianie tradycyjnego ogrzewania na pompę ciepła jest zatem ukłonem w stronę nowoczesności i ekologii. Jednak pozostaje jeszcze wybór: którą pompę ciepła wybrać? Monoblok czy split?

Jak działa powietrzna pompa ciepła typu monoblok i split?

Pompa ciepła typu powietrze-woda ogrzewa budynek dzięki energii odnawialnej, a więc w praktyce niewyczerpalnej, a do tego w pełni darmowej. Do tego typu źródeł energii należy otaczające nas powietrze. Dzięki poszczególnym elementom układu grzewczego powietrze przekształcane jest na ciepło, które trafiając do grzejników czy systemu ogrzewania podłogowego zapewnia mieszkańcom domu optymalną temperaturę. Sam proces instalacji pompy ciepła typu powietrze-woda kontra pompy typu grunt-woda przemawia zdecydowanie na korzyść tych pierwszych - czas trwania montażu całej instalacji i łatwość jej wykonania, kiedy to zbędne są odwierty, przekopywanie terenu i inne, skomplikowane, czasochłonne prace, jest powodem, dla którego ten rodzaj pomp ciepła cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Pompa ciepła monoblok oraz split to urządzenia, które są wariacjami na temat pompy ciepła typu powietrze-woda. Poszczególne zaś różnice między monoblokiem a splitem powodują, że warianty te mają nieco inne parametry pracy.

Pompa ciepła monoblok

Jest to urządzenie, w którym znajduje się kompletny układ chłodniczy w hermetycznie zamkniętej obudowie. Wszystkie zatem elementy pompy ciepła, takie jak sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny czy parownik, a także wentylator, znajdują się w obudowie, a izolowane połączenie hydrauliczne pozwala na połączenie urządzenia z instalacją grzewczą. Z racji zamknięcia całego układu w obudowie pompy tego typu wydają się pracować nieco ciszej niż pompy typu split, ponieważ obudowa wycisza nieznacznie akustykę pracy urządzenia. Sterowanie mocą grzewczą w przypadku pompy ciepła typu monoblok odbywa się dzięki zamontowaniu dodatkowych sprężarek, ale coraz częściej spotyka się nowoczesne urządzenia, które posiadają sprężarki sterowane inwerterowo. Dzięki temu mogą płynnie modulować moc grzewczą oraz chłodzącą. Zaletą tego rodzaju pomp jest fakt, że produkowane są i scalane w jednym zakładzie produkcyjnym, co minimalizuje ryzyko błędu, co może mieć miejsce podczas produkcji poszczególnych elementów w różnych zakładach, a scalonych ze sobą dopiero na końcowym etapie produkcji.

Pompa ciepła Monoblok

Pompa ciepła split

Konstrukcja pompy ciepła typu split to dwie osobne, połączone ze sobą jednostki: wewnętrzna, na którą składa się skraplacz, pompa obiegowa i automatyka oraz jednostka zewnętrzna z wentylatorem, czyli parownik i sprężarka z zaworem rozprężnym. Połączenie między zewnętrzną a wewnętrzną jednostką zwykle gwarantowane jest poprzez rury z czynnikiem chłodniczym, najczęściej pod postacią ciekłą i gazową. Pompa ciepła typu split to rozwiązanie tańsze, ale nie tak niezawodne jak monoblok, gdzie szczelność całego układu testowana jest jeszcze przez producenta w fabryce.

Które urządzenie wybrać?

Zależy to zarówno od wymagań grzewczych budynku, możliwości instalacyjnych, jak i osobistych preferencji. Oczywistym wyborem dla większości będzie pompa ciepła typu monoblok, która pod wieloma względami ma nad urządzeniami typu split zdecydowaną przewagę. Najważniejsza jest tutaj większa stabilność w działaniu ze względu na hermetykę całej instalacji. Pompa typu split zwykle jest trochę tańsza, przez co nadal cieszy się w Polsce sporym zainteresowaniem. Patrząc długofalowo dużo korzystniej wychodzi jednak monoblokowa pompa ciepła. Autoryzowani instalatorzy i serwisanci pomp ciepła polecą i dopasują najlepsze rozwiązanie do Twojego budynku.