Menu Zamknij

Gruntowa pompa ciepła – jaką wybrać?

Wymiennik poziomy

Jaką gruntową pompę ciepła wybrać?

Gruntowa pompa ciepła jest jednym z najbardziej wydajnych rozwiązań w ramach ogrzewania ekologicznego. Do ogrzewania budynku wykorzystuje ciepło zgromadzone głęboko pod gruntem. To właśnie na głębokości poniżej 2 m panuje zawsze dodatnia, stała temperatura. Fakt ten przyczynia się do tego, że grunt traktowany jest jako OZE, czyli bardzo ekologiczne, odnawialne źródło energii. Ci, którzy znają zalety ogrzewania z wykorzystaniem OZE, z pewnością doceniają technologię związaną z ogrzewaniem pompami ciepła. Poniżej skupimy się na pompach ciepła typu grunt-woda.

Czy gruntowa pompa ciepła może być zainstalowana w każdym domu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba pamiętać o tym, jak wygląda montaż oraz na czym polega działanie gruntowej pompy ciepła. Pompa ciepła gruntowa niesie ze sobą potrzebę wykonania specjalnych odwiertów, które następnie posłużą jako korytarze dla dolnych wymienników ciepła (kolektorów). Odwierty są głębokie nawet na kilkadziesiąt metrów. Kolektory w odwiertach wówczas zwykle ułożone są pionowo. W niektórych przypadkach istnieje możliwość horyzontalnego ułożenia kolektorów. Wymaga to jednak dużo większej powierzchni gruntu, ale głębokość odwiertów zwykle jest znacznie mniejsza, bo około dwóch metrów poniżej gruntu.

kolektory-pompa-gruntowa

Jak działa pompa ciepła

Podczas pracy pompy ciepła w kolektorach krąży roztwór na bazie glikolu lub alkoholu o niskiej krzepliwości, który odbiera ciepło spod gruntu i podgrzewa czynnik chłodniczy, który zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy. Para trafia do sprężarki, a stamtąd do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do instalacji ogrzewania domowego lub zasobnika c.w.u. - jeśli pompa ciepła wyposażona jest w funkcję podgrzewania ciepłej wody użytkowej). Zastanawiając się nad montażem gruntowej pompy ciepła, trzeba zatem brać pod uwagę charakterystyczne dla niej wymagania - nie bez znaczenia bywa powierzchnia działki i ukształtowanie terenu oraz warunki geologiczne gruntu.

Jak dobrać moc gruntowej pompy ciepła?

Gruntowe pompy ciepła są urządzeniami o sporej mocy. Warto, aby rozważania na temat tego, jaką gruntową pompę ciepła wybrać obejmowały między innymi tak zwany współczynnik COP. Współczynnik ten określa, ile kWh energii cieplnej wytwarza dane urządzenie grzewcze z 1 kWh energii elektrycznej. Innymi słowy, jest to stosunek ilości dostarczonej przez pompę ciepła energii grzewczej do ilości zużytej w tym celu energii elektrycznej. To, co może wpływać na wydajność pompy ciepła to:

  • powierzchnia ogrzewanego domu
  • zapotrzebowanie budynku na ciepło
  • stan izolacji termicznej budynku
  • liczba domowników

Poleca się wykonanie dokładnego audytu energetycznego budynku, aby uzyskać wszelkie niezbędne parametry do wyliczenia najlepszej dla danego budynku mocy pompy ciepła.

Praca pompy gruntowej

Pompa ciepła gruntowa 10 kW

Wartymi polecenia gruntowymi pompami ciepła są urządzenia szwedzkiej marki CTC. Wyposażone są w szereg funkcji, które zaprojektowane zostały specjalnie w celu jak największej oszczędności podczas pracy pompy ciepła. Ich zaletami są m.in. niezawodność i technologia inwerterowa (niektóre modele), czyli taka, która pozwala na stopniowe zwiększanie mocy pompy w zależności od wydajności potrzebnej do ogrzania pomieszczenia - choć gruntowa pompa ciepła sprawdzi się oprócz ogrzewania także do chłodzenia domów w miesiącach letnich. Sprężarka nieustannie dostosowuje moc swojej pracy względem aktualnego zapotrzebowania, co zapewnia bardzo wysoki współczynnik efektywności. Rezultat jest taki, że ryzyko zużywania większej ilości energii niż potrzeba jest minimalne, a rachunki za ogrzewanie są dzięki temu niższe.

Pompa ciepła gruntowa 15 kW

Przykładowymi pompami ciepła o mocy w granicach 18 kW są modele Atlas i  Atlas Duo. Warto wspomnieć przy tych modelach o zastosowaniu technologii HGW i TWS. Technologia HGW wykorzystuje funkcję ogrzewania nie tylko do zapewnienia optymalnej temperatury w budynku, ale też do przygotowania ciepłej wody użytkowej do celów gospodarczych. Termiczne uwarstwienie wody zaś, czyli technologia TWS umożliwia jeszcze większe i szybsze podgrzewanie wody - aż 545 litrów ciepłej wody użytkowej z zasobnika o pojemności 184 litrów. Taki wynik jest możliwy przy poborze jednorazowym c.w.u. o temperaturze 40 stopni.

Wszystkie nasze gruntowe pompy ciepła spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Zachęcamy do kontaktu i zaufania nam w wyborze najlepszego modelu dla konkretnego budynku.