Menu Zamknij

Gunnar Tellander – założyciel jednej z najstarszych marek pomp ciepła na świecie

Założyciel marki CTC

5 maja 1923 roku, 47-letni wtedy Gunnar Tellander założył firmę CTC. Urodzony 2 czerwca 1876 roku w Goteborgu. Syn podpułkownika Richarda Tellandera i Ellinor Tellander (z domu: Gibson).

Gunnar Tellander w 1897 roku ukończył inżynierię na Królewskim Uniwersytecie Technicznym w Sztokholmie i kontynuował studia w Anglii w latach 1898-1899. W 1907 roku został dyrektorem zarządzającym firmy termotechnicznej, pełnił również funkcję dyrektora w Rosengrens kassaskåpsfabriks AB i prezesa zarządu założonej w 1918 roku firmy Coronaverken AB, a także prezesa zarządu AB Welin.

Gunnar Tellander od najmłodszych lat był aktywnym wynalazcą i twórcą wielu patentów, które mają swoje zastosowanie do dziś. W 1926 roku Tellander otrzymał patent na zasobnik c.w.u., który wykorzystywał nowy sposób podgrzewania ciepłej wody użytkowej w Szwecji. Pomysł na uproszczenie procesu ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody zrewolucjonizował cały kraj, gdyż wcześniej było to bardzo skomplikowane. Założyciel CTC kierował się dobrem ludzi, a jego dewizą życiową było upraszczanie codziennego funkcjonowania ludności. Wynalazek Tellandera ma wiele wspólnego z dzisiejszą technologią, którą stosuje się w pompach ciepła. Oczywiście aktualnie metodyka jest znacznie lepsza i rozwinięta, ale rzeczywiste myślenie o tym, jak proces podgrzewania wody ma wyglądać, jest taki sam.

Szwedzki inżynier był także założycielem i członkiem zarządu szwedzkiego stowarzyszenia inżynierii grzewczej i sanitarnej oraz Krajowej Konfederacji Firm Rurociągowych. Ponadto Gunnar Tellander był dowódcą Ochotniczej Flotylli Motorówek w Göteborgu w latach 1917-1924. Otrzymał odznaczenie Orderu Gwiazdy Północnej i był aktywnym masonem.
Gunnar Tellander zmarł przedwcześnie 6 sierpnia 1930 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu Östra w Göteborgu.

Należy nadmienić, że firma CTC od 100 lat wciąż kieruje się dewizą swojego założyciela i wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie w produkowanym asortymencie, by zwiększać efektywność swoich produktów. CTC oferuje szeroką gamę pomp ciepła, aby sprostać wszystkim wymaganiom swoich klientów. Produkty są zaprojektowane tak, żeby maksymalnie wykorzystywać dostępną energię i minimalizować straty. Firma CTC słynie z produkcji pomp ciepła o wysokiej jakości, stosując solidne materiały oraz dbając o precyzję wykonania, co przekłada się na niezawodność i trwałość produktów.

Pompy ciepła CTC - Historia marki