Menu Zamknij

Zielone kotły CTC

Historia CTC - zielone kotły

W latach dwudziestych XX wieku Szwedzi borykali się z problemem przygotowania ciepłej wody użytkowej odpowiedniej jakości w swych domach. Proces dzisiaj banalny, w tamtych czasach wydawał się być nieosiągalnym. Pomysłowość założyciela firmy CTC pozwoliła niesamowicie to uprościć. Zasobnik c.w.u. na który Tellander otrzymał patent w 1926 roku zrewolucjonizował cały kraj.

Przed wprowadzeniem wspomnianego rozwiązania, ciepła woda użytkowa w większości szwedzkich domów, była ogrzewana i przetrzymywana w dużych zasobnikach, co narażało mieszkańców na niebezpieczeństwo. Liczne bakterie, w tym legionelli itp., stanowiły zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Rozwiązaniem okazało się przechowywanie w zasobniku wody kotłowej o wysokiej temperaturze, co umożliwiało przygotowanie ciepłej wody użytkowej w czasie, gdy mieszkańcy tego potrzebowali. Pozwalała na to wewnętrzna, miedziana wężownica. Rozwiązanie to okazało się niezwykle trwałe a dodatkowe, wewnętrzne gwintowanie zapewniało dużą wydajność. Omawiane rozwiązanie przypadło do gustu użytkownikom. Wyposażone w opatentowaną technologię podgrzewacze odniosły niebywały sukces a CTC całkowicie zdominowało rynek.

Kilka lat później rozpoczęto produkcję kotłów grzewczych na drewno i koks, co umożliwiło pozyskanie zarówno ciepłej wody użytkowej, jak i ciepła dla domu z jednego, tego samego kotła. Zielone kotły CTC z zamieszczonego zdjęcia były instalowane w większości nowo budowanych domów od lat trzydziestych XX wieku.

Zasobniki c.w.u. przyczyniły się do zwiększenia efektywności energetycznej w sektorze grzewczym w Szwecji. Dzięki magazynowaniu energii cieplnej, zasobniki c.w.u. umożliwiły wykorzystanie energii w bardziej efektywny sposób, co przyczyniło się do obniżenia kosztów ogrzewania dla użytkowników. Od tamtego czasu, technologia kotłów grzewczych ewoluowała i obecnie istnieje wiele zaawansowanych rozwiązań dostępnych na rynku, w tym nowoczesne technologie od CTC.

Firma CTC stała się wyznacznikiem nowoczesnego ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej, w efektywny i przede wszystkim bezpieczny dla człowieka sposób. Każdy praktyczny mieszkaniec Szwecji chciał mieć zainstalowane urządzenie tego prestiżowego producenta.

Pompy ciepła CTC - Historia marki