Menu Zamknij

Najtańsze ogrzewanie domu w 2022 roku

Najtańsza metoda ogrzewania domu 2022

Jaki jest koszt ogrzewania domu w 2022 roku?

Roczne zapotrzebowanie domu na ciepło uzależnione jest od bardzo wielu czynników, dlatego porównując koszty zastosowania różnych źródeł ogrzewania, zawsze musimy brać pod uwagę ten sam budynek. Nawet identyczny projekt domu i zastosowane materiały nie dają bowiem gwarancji jednakowych wyników. Powodem tego mogą być błędy popełniane na różnych etapach budowy, dlatego tak ważne jest dopilnowanie każdego jej elementu. Duże znaczenie ma także to, w jakiej temperaturze domownicy czują się komfortowo, różnica nawet jednego stopnia może przynieść wyraźne zmiany w rocznych kosztach ogrzewania.

Koszt ogrzewania domu w 2022 r.

Co wpływa na zapotrzebowanie budynku na ciepło?

- bryła
- usytuowanie względem stron świata
- system wentylacyjny
- jakość i ilość izolacji
- instalacja grzewcza
- temperatura jaką chcemy osiągnąć wewnątrz pomieszczeń

Zapotrzebowanie cieplne budynku

Jeśli chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania bryła budynku, powinna być jak najprostsza z minimalną ilością narożników, które powodują niepotrzebne straty ciepła. Taka prostota ma również drugą zaletę w postaci niższych kosztów budowy nieskomplikowanych projektów. Dom sytuujemy na działce w taki sposób, aby największe przeszklenia znajdowały się po stronie południowej, tym samym doświetlały pomieszczenia i wyłapywały darmową energię słoneczną, bardzo potrzebną szczególnie w okresie grzewczym. Po stronie północnej przeszklenia wykonujemy jak najmniejsze lub całkowicie z nich rezygnujemy, aby do minimum ograniczyć straty ciepła. Równie ważny jest odpowiedni dobór systemu wentylacyjnego, który, gdy jest źle wykonany, może przyczyniać się do ogromnych strat energii cieplnej. Warto zastanowić się nad wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, dzięki której otrzymamy pełną kontrolę nad ilością powietrza wprowadzanego do budynku i wyprowadzanego na zewnątrz. Taka instalacja za sprawą zainstalowanego rekuperatora pozwala odzyskać nawet ponad 90% ciepła z ogrzanego już powietrza, które przy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej tracilibyśmy bezpowrotnie. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest odpowiednia izolacja podłogi na gruncie, ścian, dachu i wyeliminowanie mostków cieplnych.

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe

Na koniec nie można zapominać o roli, jaką odgrywa instalacja centralnego ogrzewania w naszym domu, która powinna jak najlepiej współpracować z wybranym przez nas źródłem ciepła. Najniższe koszty roczne osiągniemy, inwestując w urządzenie korzystające z odnawialnych źródeł energii np. pompę ciepła pracującą najefektywniej w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. Chcąc jeszcze więcej zaoszczędzić na kosztach ogrzewania bez inwestowania dodatkowych środków, ustawmy temperaturę wewnątrz pomieszczeń o 1-2 stopnie niżej. Wysokość osiągniętych w ten sposób oszczędności może być dla wielu osób zaskoczeniem.

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła

Najtańsze i najdroższe źródła ogrzewania

Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE opublikowało kalkulator umożliwiający porównanie rocznych kosztów ogrzewania domu z zastosowaniem różnych źródeł ogrzewania. Najgorzej wypadły kotły na propan, olej opałowy i starsze kotły węglowe, natomiast najlepiej gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Różnica w wydatkach na ogrzewanie pomiędzy tymi urządzeniami jest bardzo duża i przy nowym domu o powierzchni 160 m2 wynosi około 4000 zł, natomiast przy budynkach słabo zaizolowanych nawet 13 000 zł. Tyle pieniędzy rocznie możemy oszczędzić, wymieniając stare urządzenie grzewcze na nowoczesną pompę ciepła. Oczywiście, aby lepiej obliczyć, jakich oszczędności możemy się spodziewać w przypadku naszego domu, warto skorzystać z kalkulatora POBE i wprowadzić wartości odpowiadające naszemu budynkowi. Nie zapominajmy jednak, że obliczenia tego typu służą jedynie zarysowaniu różnicy, a na ostateczne kwoty wpływ ma wiele zmiennych, takich jak np. ciągle zmieniające się ceny paliw stałych i energii elektrycznej.