Szkoła Podstawowa w Cedyni
Innowacyjne pompy ciepła CTC i ich synergia z instalacją fotowoltaiczną
W Cedyni, gdzie szanuje się tradycję, ale też patrzy w przyszłość, szkoła podstawowa stała się pionierem w dziedzinie termomodernizacji. Wybór padł na pompy ciepła CTC, które są uosobieniem innowacji i efektywności. Ale dlaczego akurat CTC? Szwedzka firma od ponad 100 lat jest liderem w produkcji ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań grzewczych. Ich pompy ciepła to synonim trwałości i niezawodności.
Nowatermia postanowiła wprowadzić te innowacyjne systemy grzewcze na polski rynek, mając na uwadze jego specyfikę oraz potrzeby. Każdy projekt realizowany jest we współpracy z ekspertami w dziedzinie energii odnawialnej, co gwarantuje najwyższą staranność i profesjonalizm. Kluczowym elementem termomodernizacji szkoły w Cedyni jest nowo wyposażona maszynownia, gdzie zainstalowano siedem pomp ciepła CTC EcoPart, dostarczających łączną moc 238 kW. W ramach tej inwestycji, wykonano 24 odwierty o łącznej długości 3400m...
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii
W trosce o człowieka i środowisko
W Szczecinie, tuż przy Odrze, w otoczeniu lasów i parków znajduje się Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, które świadczy usługi medyczne na najwyższym poziomie, a przy tym dba o zrównoważony rozwój oraz środowisko naturalne.
Szpital wyposażony został w 10 gruntowych, inwerterowych pomp ciepła marki Thermia Mega XL. Korzystając z energii odnawialnej pobieranej z gruntu, pompy ciepła zapewniają ciepło, ciepłą wodę użytkową i chłód. Energię gwarantuje 130 odwiertów, a sumaryczna moc pomp ciepła to 880 kW mocy cieplnej i 950 kW mocy chłodniczej.
Warto podkreślić, że w szpitalu wykorzystano technologię hybrydową, co oznacza, że zamontowano instalację fotowoltaiczną, która w sprzyjających warunkach atmosferycznych może w pełni pokryć zapotrzebowanie pomp ciepła na energię elektryczną.
Port Kopytkowo
Super przystań przy A1 – miejsce przyjazne kierowcy i środowisku
W Kopytkowie, tuż przy autostradzie A1 na 59 kilometrze, ok. 80 km od centrum Gdańska powstał nowoczesny kompleks dla podróżnych i kierowców samochodów ciężarowych. Obiekt przygotowany jest do obsługi 250 TIR-ów, w którym można zjeść i wypocząć korzystając z energii odnawialnej.
W Porcie Kopytkowo zastosowano gruntowe pompy ciepła Thermia Mega z technologią inwerterową. Warto podkreślić iż zamontowane pompy ciepła w 100 % pokrywają zapotrzebowanie na ciepło i właściciel obiektu nie musi ponosić kosztów ogrzewania pomocniczego (szczytowego). Nowe rozwiązanie energetyczne umożliwia właścicielowi Portu Kopytkowo oferowanie usług na najwyższym poziomie, przy niskich kosztach eksploatacji z uwzględnieniem ochrony środowiska.
Osiedle Reńskie w Oławie
Wysoki komfort mieszkańców, energia odnawialna i czyste powietrze
Wielu mieszkańców dużych miast coraz częściej wyprowadza się na przedmieścia, aby żyć bliżej natury, w ciszy i nieco spokojniej. W ten trend idealnie wpisuje się Osiedle Reńskie, które oferuje komfortowe domy i korzysta z energii odnawialnej.
Osiedle Reńskie to inwestycja położona na terenie 11 ha w Oławie Nowy Otok. Osiedle od początku zaplanowano jako kompleks - razem z budynkami zaprojektowano plac zabaw dla dzieci, tereny zielone oraz obiekty usługowo - handlowe. Do osiedla prowadzi utwardzona droga, a na samym osiedlu przygotowano szerokie ulice i ciągi komunikacyjne dla pieszych.
Dobra izolacja cieplna i nowoczesna stolarka okienna zapewniają utrzymanie ciepła w domu i odpowiednie wyciszenie. Każdy dom jest ogrzewany pompą ciepła Thermia Comfort Optimum przy pomocy ogrzewania podłogowego, a o świeże powietrze dba nowoczesny system rekuperacji. Warto dodać, iż zamontowane pompy ciepła posiadają funkcję chłodzenia pasywnego tzn. że w gorące, letnie dni mogą działać jak klimatyzacja.
Hotel Notera
Hotel i spa w sercu Borów Tucholskich
W sercu Borów Tucholskich powstał hotel, który oferując usługi i atrakcje na najwyższym poziomie dba o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne. Obiekt jest idealnym połączeniem designu i przyrody, a dodatkowo zachwyca urzekającym widokiem na jezioro Charzykowskie, nowoczesną architekturą i innowacyjnymi rozwiązaniami. Hotel położony jest w sercu Borów Tucholskich, zaledwie 125 km od Gdańska i 110 km od Bydgoszczy tuż obok miejscowości Chojnice.
Notera od samego początku stara się dbać o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne. W hotelu zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań proekologicznych, by minimalizować wpływ możliwych negatywnych skutków prowadzenia działalności na otoczenie. W hotelu zastosowano między innymi: gruntowe pompy ciepła Thermia Mega, odzysk wody deszczowej, odzysk ciepła z wód basenowych, energooszczędne oświetlenie w całym obiekcie, lampy UV wspomagające uzdatnianie wody basenowej.
Inwestor od samego początku planował zastosowanie odnawialnych źródeł energii. W Hotelu zastosowano najnowsze gruntowe pompy ciepła z technologią inwerterową, która dostosowuje na bieżąco moc grzewczą pompy ciepła do aktualnych potrzeb.
Biurowiec WFOŚiGW w Koszalinie
Zielony biurowiec
W Koszalinie powstał jeden z najnowocześniejszych biurowców w północnej Polsce. Biurowiec wykorzystujący energię odnawialną jest biurem Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Miejsce, w którym obsługiwani są beneficjenci i pracują urzędnicy, a wszystko we wzorcowym, ”zielonym” budynku.
Biurowiec WFOŚiGW jako obiekt całoroczny potrzebuje ogrzewania i chłodzenia. Inwestor od samego początku planował zastosowanie odnawialnych źródeł energii. W biurowcu zastosowano najnowszą gruntową pompę ciepła z technologią inwerterową Thermia Mega, która dostosowuje na bieżąco moc grzewczą pompy ciepła do aktualnych potrzeb. Pompa ciepła korzysta z energii odnawialnej z kolektorów pionowych umieszczonych w 13 odwiertach zlokalizowanych pod budynkiem. Pompa ciepła Mega realizuje funkcje ogrzewania, przygotowuje ciepłą wodę użytkową oraz chłód. Ciepło jest rozprowadzane przez ogrzewanie podłogowe oraz do centrali wentylacyjnej. Cały obiekt korzysta z chłodu pasywnego i aktywnego. Chłód jest dystrybuowany poprzez klimakonwektory oraz do centrali wentylacyjnej.
Zakład Aktywności Zawodowej w Choszcznie
"SZANSA" na lepszą przyszłość
Choszczno - niewielkie miasteczko znajdujące się na zachodnim Pomorzu polski. To w tym miejscu powstał Zakład Aktywności Zawodowej „SZANSA”, utworzony w grudniu 2018 roku. Niesie pomoc osobom niepełnosprawnym z orzeczonym umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.
Aby zapewnić podopiecznym odpowiednie warunki pracy, zakład musi być odpowiednio ogrzewany oraz chłodzony przez cały rok. Obiekt wyposażony został w gruntowe pompy ciepła z technologią inwerterową - Thermia Mega.
Najnowsze rozwiązania energetyczne umożliwiają władzom miasta pomoc osobom niepełnosprawnym przy niskich kosztach eksploatacji z uwzględnieniem ochrony środowiska. Nie jest to pierwsza inwestycja Burmistrza Choszczna uwzględniająca energię odnawialną. Wybór energii geotermalnej zapewnia mieszkańcom Choszczna lepszą, zieloną przyszłość.
WOSiR w Drzonkowie
Olimpijski poziom dla sportowców i dla środowiska
W zachodniej części Polski, w Zielonej Górze, znajduje się otoczony zielonymi lasami Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie. Szereg modernizacji prowadzonych w ostatnich latach pozwala dzisiaj zakwalifikować ośrodek do najlepszych w Polsce, mogących z powodzeniem spełnić wymagania kadry sportowej na olimpijskim poziomie.
Prace modernizacyjne w ośrodku w Drzonkowie z założenia miały się przyczyniać do zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska naturalnego. W ramach modernizacji obiektu zainstalowane zostały najnowsze gruntowe pompy ciepła Thermia Inverter wykorzystujące technologię inwerterową.
Obiekty użytkowe ośrodka jak i baza noclegowa są rozproszone i użytkowane w zróżnicowanym zakresie co zadecydowało o „systemie rozproszonym” to znaczy instalacji wielu pomp ciepła w poszczególnych budynkach. Pompy ciepła pobierają energię odnawialną z gruntu poprzez kolektory pionowe umieszczone w odwiertach.