Jaką powietrzną pompę ciepła wybrać?
Powietrzna pompa ciepła posiada wiele zalet. Jej dość łatwy montaż i stosunkowo niższe koszty inwestycyjne niż te związane z zakupem i montażem gruntowej pompy ciepła zachęcają wielu właścicieli domów jednorodzinnych do bliższego przyjrzenia się temu urządzeniu. Poniżej kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne przy wyborze pompy ciepła typu powietrze-woda.
Czy powietrzna pompa ciepła ogrzeje dom?
Pompa ciepła typu powietrze-woda jest urządzeniem, którego zadaniem ma być ogrzewanie budynku. Działanie pompy ciepła tego typu oparte jest na pobieraniu energii cieplnej z otoczenia, a dokładniej z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Powietrze przepływa przez parownik, co jest spowodowane ruchem wymuszonym przez wentylator. Następuje szereg przemian termodynamicznych, w wyniku których energia pobierana z powietrza doprowadza do wrzenia czynnika chłodniczego znajdującego się w module chłodniczym. Następnie w postaci gazu trafia do sprężarki, gdzie zwiększana jest jego temperatura i ciśnienie poprzez sprężenie. W dalszej kolejności czynnik przepływa do skraplacza gdzie przekazuje energię cieplną stronie wodnej instalacji c.o.. Później częściowo skroplony czynnik chłodniczy przepływa do zaworu rozprężnego, zmienia się w postać ciekłą i zaczyna obieg od nowa w parowniku. Energia trafia więc finalnie do ostatniego elementu całej instalacji grzewczej, czyli do kaloryferów, grzejników ściennych, grzejników wielopłaszczyznowych (instalacji ogrzewania podłogowego), itp. Powietrzna pompa ciepła z całą pewnością nadaje się do ogrzania domu jednorodzinnego, szczególnie jeśli budynek ten znajduje się na małej posesji. Małe rozmiary działki, na której stoi ogrzewany dom często utrudniają prace związane z odwiertami, które potrzebne są w przypadku gruntowych pomp ciepła. Powietrzna pompa ciepła może wówczas okazać się rozwiązaniem idealnym.
Jak dobrać powietrzną pompę ciepła?
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele pomp ciepła typu powietrze-woda. Z jednej strony to dobra wiadomość, bowiem duża gama urządzeń umożliwia dokonanie najbardziej właściwego wyboru. Z drugiej zaś strony mnogość modeli może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji, jaką powietrzną pompę ciepła wybrać. Warto wiedzieć, że pompa ciepła powietrzna występuje w dwóch wersjach: monoblok lub split. Monoblok to kompletny układ chłodniczy zamknięty w hermetycznej obudowie. Choć jest to bardzo wygodne rozwiązanie, rzadziej wybierane jest przez właścicieli domów jednorodzinnych, którzy najczęściej skłaniają się ku typowi split. Dlaczego? Ten typ pompy ciepła posiada wprawdzie jednostkę zewnętrzną z wentylatorem, którą montuje się tuż przy elewacji, jednak zaletą jest przeważnie niższa cena inwestycji oraz możliwość regulacji mocy pompy ciepła - w przypadku pompy ciepła typu monoblok.
Jaka moc powietrznej pompy ciepła jest wystarczająca?
Niezależnie jednak od tego czy zdecydowalibyśmy się na powietrzną pompę ciepła monoblok czy split, najważniejsze wydaje się to, aby wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie budynku na moc. Dzięki temu odpowiednio będziemy w stanie dobrać moc pompy ciepła. Wartość mocy pompy ciepła uzyskuje się bowiem, mnożąc powierzchnię domu przez zapotrzebowanie budynku na energię. Aby więc wiedzieć, jaka moc pompy ciepła będzie najbardziej odpowiednia, powinniśmy znać powierzchnię domu oraz jego zapotrzebowanie na moc. Iloczyn tych wartości daje wartość mocy pompy ciepła, której potrzebuje budynek. Nie można jednak zapomnieć, że samo zapotrzebowanie domu na moc zależy od wielu czynników. Wpływać może na nie chociażby to, czy budynek jest izolowany czy też nie oraz rodzaj konstrukcji - inaczej wyglądać to będzie przy konstrukcji drewnianej, inaczej przy metalowej czy ceglanej. Wpływ na zapotrzebowanie na energię ma też jakość stolarki okienno-drzwiowej itd. Najwłaściwszym postępowaniem w sytuacji niewiadomej w tym zakresie jest zlecenie profesjonalnego audytu OZC.
Co gdy powietrzna pompa ciepła jest zbyt duża?
Zbyt duża moc powietrznej pompy ciepła w stosunku do realnego zapotrzebowania budynku nie jest rozwiązaniem rekomendowanym przy pompach o stałej mocy. Wręcz przeciwnie, jeśli moc pompy ciepła będzie zbyt wielka, skutek może być taki, że urządzenia stale będzie załączać się i wyłączać, co po pierwsze obniża trwałość i efektywność jego działania, a po drugie może doprowadzić do większego zużycia prądu przez pompę ciepła. Dlaczego? Pompa ciepła o dużej mocy szybko ogrzeje dom, ale jej czas pracy, aby to osiągnąć będzie bardzo krótki. Po pewnym czasie znów włączy się by doprowadzić poziom temperatury wnętrz do tego wymaganego przez ustawienia w sterowniku, popracuje krótko i znowu się wyłączy. Taki tryb pracy pompy ciepła skraca żywotność sprężarki, a co za tym idzie całego urządzenia. Problem ten nie występuje w przypadku inwerterowych pomp ciepła.
W naszej ofercie znaleźć można najwyższej jakości powietrzne pompy ciepła marki CTC. Charakteryzują się one niezawodnością i bezproblemową obsługą. Nasze pompy ciepła zapewniają ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej przy niskich kosztach.