Menu Zamknij

Pompy ciepła Żory

Pompy ciepła w Żorach

Żory to miasto nieopodal granicy z Czechami i Słowacją, należące do Rybnickiego Okręgu Węglowego. Przemysł ROW skupia się wokół działań wydobywczych - miedzy innymi - węgla kamiennego i koksu. Choć obszar Śląska nie należy do terenów o najczystszym powietrzu w Polsce, Żory mają szczęście znajdować się na względnie czystym ekologicznie obszarze, w granicach Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Te zielone okolice przyciągają rzesze turystów chcących spędzić aktywnie czas na wędrówkach czy na szlakach rowerowych. Jednym z czynników, który odpowiada za lepszą jakość powietrza, mogą być ekologiczne pompy ciepła, których instalacja w domach staje się coraz częstszym wyborem mieszkańców.

Pompa ciepła Rybnik

Pompy ciepła a czyste powietrze

W przypadku tradycyjnych kotłów grzewczych, ciepło powstaje na bazie spalania paliw kopalnych. Każda reakcja spalania zaś niesie za sobą konsekwencje w postaci produktów ubocznych takich jak np. dym i popiół, w których znajdują się szkodliwe substancje. To właśnie dym z kominów jest nierzadko częścią niechcianego w okresach grzewczych smogu. Pompy ciepła zaś są ekologiczne. Ciepło grzewcze powstaje w toku przemian termodynamicznych energii pobranej z powietrza bądź gruntu. Nie ma mowy o generowaniu żadnych zanieczyszczeń. Urządzenia te są numerem jeden wśród rekomendacji ekologów.

Dotacje i ulgi na pompy ciepła

Zakup i montaż pompy ciepła może być objęty programem Czyste Powietrze, który zakłada możliwość otrzymania dotacji, jeśli właściciel domu zdecyduje się wymienić stary, nieefektywny kocioł grzewczy, który do tej pory ogrzewał jego dom na urządzenie przyjazne dla środowiska. Istnieją różne poziomy dofinansowania, dlatego warto śledzić aktualne warunku otrzymania dotacji. Część kosztów może też zostać odliczona od podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej. To kolejna okazja do oszczędności i nie zapomnijmy z niej skorzystać. Co ważne, ulgą nie musi być objęta tylko pompa ciepła, lecz może to być też np. koszt konsultacji ze specjalistami czy wykonania ekspertyzy.

29 kwietnia 2022 roku ruszył kolejny program o nazwie Moje Ciepło, z którego cieszą się właściciele nowych domów lub tych w trakcie budowy. Wnioski przyjmowane są w systemie ciągłym do 31.12.2026 roku lub do wyczerpania zaplanowanej puli środków.

Instalatorzy w Twojej okolicy

RO-INSTAL

ul. Dworcowa 75,
44-190 Knurów
tel: 603 125 756
e-mail: kontakt@ro-instal.pl
ro-instal.pl

QUERCU Jarosław Godula

ul. Legionów 43,
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 667 500 706
e-mail: biuro@quercu.pl
quercu.pl