Czy warto zainwestować w pompę ciepła?
Dom o powierzchni 250m² może stanowić wyzwanie pod względem ogrzewania — jest to spory metraż, a koszty ogrzewania za pomocą tradycyjnych metod grzewczych mogą sprawić, że metody te stają się nieopłacalne. Z tego powodu wielu właścicieli dużych domów decyduje się na instalację pompy ciepła — rozwiązania efektywnego, energooszczędnego, a także ekologicznego. Jaka jednak pompa ciepła będzie najodpowiedniejsza?
Moc pompy ciepła a metraż domu
Powierzchnia budynku, który ma zostać dobrze ogrzany, nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o wybór pompy ciepła. Jak dobrać pompę ciepłą do powierzchni domu? Oczywiście, oprócz tego, jak duży jest dom i w jakich latach został wybudowany, ważne są też inne czynniki, które mogą mieć znaczenie, a wśród nich jest rodzaj użytego do budowy domu materiału, jakość izolacji termicznej, a szczególnie temperatura górnego źródła ciepła. Zdecydowanie najbardziej ekonomiczne jest ogrzewanie podłogowe, które dużo lepiej współpracuje z pompami ciepła od ogrzewania grzejnikowego wymagającego wysokiej temperatury pracy. Biorąc jednak pod uwagę standardowy, dobrze wyizolowany termicznie nowy dom o powierzchni 250m², do jego ogrzania wystarczyć powinna pompa ciepła o mocy około 9kW. W przypadku starych budynków, gdzie izolacja cieplna swoje najlepsze lata ma już za sobą konieczne może być zainstalowanie nawet dwukrotnie mocniejszego urządzenia.
Dobór mocy pompy ciepła
Powyżej wspominamy o tym, że na dobór mocy pompy ciepła wpływ może mieć wiek budynku. Pamiętajmy, że pojęcie „nowego” czy „starego” domu jest umowne — każdy właściciel domu może rozumieć je na swój sposób. Nowe normy budowlane wymuszają po prostu dużo wyższą energooszczędność, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Tak naprawdę najważniejsze jest to, co w rzeczy samej może zmieniać się wraz z kolejnymi latami eksploatowania budynku, czyli realne zapotrzebowanie na ciepło. Aby mieć pewność jak wygląda ono w przypadku konkretnego domu i dobrze dobrać moc pompy ciepła, poleca się wykonanie badania zapotrzebowania na ciepło (OZC). Fachowcy, wykonując OZC, przedstawią zapotrzebowanie na moc grzewczą dla całego budynku oraz poszczególnych pomieszczeń, również z uwzględnieniem strat ciepła. Straty powodowane mogą być przez przegrody, błędy w izolacji, wentylację itp. Pod uwagę brane są również naturalne zyski ciepła, np. w postaci słońca czy też bytowe.
Jaka gruntowa pompa ciepła?
Jeśli dom jest duży, a położenie budynku umożliwia wykonanie odwiertów, eksperci polecają wybór bardzo ekonomicznych gruntowych pomp ciepła. Choć w przypadku tego typu instalacji koszt pompy ciepła do domu 250m² może być wysoki, część wydatków z powodzeniem można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej oraz uzyskać dofinansowanie w ramach wciąż jeszcze trwającego Programu Czyste Powietrze. Wśród najbardziej polecanych dla dużych domów gruntowych pomp ciepła wyróżnia się szwedzkie pompy marki CTC.
Jaka powietrzna pompa ciepła?
Dobierając pompę ciepła do domu o powierzchni 250m² warto brać pod uwagę pompy ciepła w przedziale mocy średnio od 9 kW do 16 kW. Dokładne dobranie odpowiedniego urządzenia będzie wymagać przeprowadzenia obliczeń OZC. Wśród wszystkich typów pomp ciepła na szczególne wyróżnienie zasługują pompy gruntowe o wysokim współczynniku SCOP. Warto też zainwestować w taki model, który oprócz ogrzewania budynku zapewni możliwość chłodzenia pomieszczeń latem oraz produkcję ciepłej wody użytkowej po bardzo niskich kosztach.