Czy warto zainwestować w pompę ciepła?
Z każdym rokiem bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące termoizolacyjności budynków, wyższe ceny gazu oraz paliw stałych sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domów pompami ciepła. Innymi powodami zyskiwania przez taki system ogrzewania większej liczby zwolenników są względy ekologiczne i praktycznie bezobsługowa praca.
Czy pompa ciepła naprawdę jest bezobsługowa?
W porównaniu do innych znanych nam sposobów ogrzewania pompa ciepła jest urządzeniem wymagającym najmniej zainteresowania ze strony właściciela. Nie mamy tutaj do czynienia z popiołem i pyłem, które są zmorą osób ogrzewających dom przy użyciu pieca na pellet, drewno czy węgiel. Po odpowiedniej konfiguracji pompy ciepła i ustawieniu najbardziej komfortowej dla nas temperatury pomieszczeń możemy właściwie zapomnieć o tym urządzeniu. Jeden roczny przegląd, który jest warunkiem zachowania gwarancji producenta, właściwie załatwia sprawę. Prawie każda pompa ciepła posiada też możliwość sterowania online, co daje nam jeszcze większą kontrolę nad wszystkimi ustawieniami, nawet podczas dłuższej nieobecności w domu.
Po jakim czasie zwraca się koszt zakupu pompy ciepła?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna w przypadku oceny opłacalności źródła ciepła, które przecież w naszym domu musimy posiadać. Oczywiście jeden system ogrzewania będzie bardziej ekonomiczny niż inny i tylko w takich kategoriach trzeba to rozpatrywać. Jak jednak policzyć czas przeznaczony na obsługę pieca na paliwo stałe, który posiadając pompę ciepła, możemy przeznaczyć na dużo przyjemniejsze aktywności? Jedynie piec gazowy jest porównywalny, jeśli chodzi o komfort użytkowania. Jeszcze nie tak dawno koszty ogrzewania gazem także były porównywalne do energii elektrycznej potrzebnej do pracy pompy ciepła, niestety szybko rosnące ceny gazy zdecydowanie zmieniły sytuację. Obecnie rachunek ekonomiczny jest znacznie korzystniejszy po stronie pompy ciepła. Przy tak szybko zmieniających się cenach paliw płynnych i stałych nie da się obiektywnie wyliczyć czasu zwrotu z inwestycji w pompę ciepła, wysunęła się ona jednak na prowadzenie, jeśli chodzi o całoroczny koszt ogrzewania budynków.
Pompa ciepła z fotowoltaiką?
Jeśli nie chcemy instalować fotowoltaiki lub warunki techniczne nam to uniemożliwiają, nadal powinniśmy rozważyć zakup pompy ciepła, jako głównego źródła ogrzewania domu. Oczywiste jest, że fotowoltaika znacznie poprawia rachunek ekonomiczny i pozwala na ograniczenie kosztów do minimum. Takie połączenie jest rozwiązaniem idealnym, ponieważ daje nam komfort psychiczny nie zwracania uwagi na rosnącą cenę energii elektrycznej, gdyż nie ma ona już wpływu na nasz domowy budżet. Dotyczy to jednak prosumentów, którzy zainwestowali w panele fotowoltaiczne przed końcem kwietnia 2022. Po tym okresie nie ma już możliwości magazynowania i odbierania całej wyprodukowanej latem energii w okresie zimowym. Brak zainstalowanej fotowoltaiki nie odbiera jednak pompie ciepła jej największych atutów, czyli bezobsługowej pracy i oszczędności, jakie daje korzystanie przez nią z odnawialnych źródeł energii. Koszt energii elektrycznej potrzebnej do jej pracy nadal jest niższy w porównaniu do ceny ogrzewania piecem gazowym lub piecem na paliwo stałe.
Chłodzenie domu pompą ciepła
Wiele osób zapomina o jeszcze jednej, ale bardzo ważnej zalecie niektórych pomp ciepła. Coraz więcej modeli oferuje możliwość chłodzenia pasywnego lub aktywnego, co z powodzeniem zastępuje zakup i instalację oddzielnego klimatyzatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystko, czego potrzebujemy do ogrzewania i chłodzenia mamy w jednym urządzeniu, co poza niższą ceną inwestycji oszczędza również przestrzeń w budynku i jego otoczeniu.