Menu Zamknij

Pompy ciepła Starachowice

Pompy ciepła w Starachowicach

Starachowice leżą w połowie drogi między stolicą a Krakowem, na pograniczu Gór Świętokrzyskich. Położenie miasta charakteryzuje się różnorodnością krajobrazu. Wokół Starachowic rozciąga się pas pięknych lasów, głównie sosnowych, co wykorzystują mieszkańcy i turyści, ciesząc się pieszymi wędrówkami i innymi formami rekreacji. Pod względem gospodarczym zaś miasto przez lata prężnie rozwijało przemysł metalurgiczny, drzewny, spożywczy czy motoryzacyjny. Mieszkańcy Starachowic doskonale łączą ze sobą intensywny rozwój przemysłowy z wysoką świadomością na temat konieczności ochrony środowiska i postaw proekologicznych. Nie dziwi więc coraz więcej pomp ciepła, które ogrzewają domy jednorodzinne w Starachowicach w niezwykle ekologiczny sposób.

Pompa ciepła Starachowice

Odnawialne źródła energii

Na pompy ciepła jako ekologiczne urządzenia grzewcze wskazują ekolodzy, którzy od lat informują o niebezpieczeństwie związanym z nadmiernym generowaniem zanieczyszczeń w powietrzu przez tradycyjne kotły. Smog tworzy się szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy to z kominów wydostaje się najwięcej dymu, bogatego w niebezpieczne dla zdrowia i środowiska substancje. Ogrzewanie pompami ciepła nie przyczynia się do emisji żadnych związków ubocznych, ponieważ nie polega na spalaniu paliw kopalnych. Ciepło grzewcze uzyskuje się dzięki przemianom termodynamicznym energii cieplnej pobranej z odnawialnych źródeł energii — najczęściej powietrza albo gruntu. OZE są w praktyce niewyczerpalne i nie przyczyniają się do uszczuplania i tak już coraz bardziej kruchych zasobów surowców niezbędnych do ogrzewania tradycyjnymi urządzeniami, np. węgla kamiennego czy złóż gazu zimnego. Coraz wyższe koszty wydobycia i transportu sprawiają też, że ogrzewanie węglem i gazem staje się nieopłacalne.

Ulga termomodernizacyjna

Kupno i montaż pompy ciepła to duże przedsięwzięcie finansowe, jednak istnieją możliwości na to, aby koszty te nieco zminimalizować. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala właścicielom domów jednorodzinnych odliczyć od podatku wydatki poniesione przez nich na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w swoim domu. Dzięki temu odliczyć można od dochodu (w PIT) lub przychodu (w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych) część poniesionych kosztów — zarówno jeśli chodzi o zakup urządzenia, jego montaż, jak i konsultacje ze specjalistami czy wykonanie planu przyłączy itp.

Instal-Mix Jacek Lelonek

ul. Jana Pawła II 22,
28-362 Nagłowice
tel: 692 278 743
e-mail: instal_mix@op.pl