Choć pompa ciepła kojarzy się zwykle z ogrzewaniem budynku, to nie jest to jedyna funkcja, jaką posiada. Pompa ciepła bardzo dobrze sprawdzi się do tego, by w ekonomiczny, szybki i ekologiczny sposób uzyskać ciepłą wodę użytkową.
Pompa ciepła do c.w.u. - co to?
Niektóre pompy ciepła mogą, oprócz zapewnienia optymalnej temperatury w budynku, produkować ciepłą wodę użytkową. Jest to możliwe za pośrednictwem zintegrowanego z pompą specjalnego pojemnika o określonej pojemności - jest to tak zwany zasobnik c.w.u. do pompy ciepła. Jeśli budynek nie jest wyposażony w nowoczesną pompę ciepła, podgrzewanie wody użytkowej zwykle odbywa się za pomocą metod tradycyjnych, na przykład z wykorzystaniem kotła grzewczego. Biorąc jednak pod uwagę rosnące koszty tradycyjnych paliw grzewczych, pompa ciepła z funkcją grzania wody jest atrakcyjnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Wykorzystywane przez pompę ciepła odnawialne źródła energii to w praktyce darmowe źródło ciepła, do tego niewyczerpalne. Niewątpliwa korzyść finansowa jest oczywista, a do tego dochodzi aspekt ekologii.
Czy każda pompa ciepła grzeje wodę użytkową?
Aby było możliwe podgrzewanie wody użytkowej, pompa ciepła musi być wyposażona w zbiornik c.w.u. do pompy ciepła. Może także wykorzystywać zewnętrzny zasobnik c.w.u. Sprawdzi się on dużo lepiej niż tradycyjny płaszcz wodny. Pompa ciepła odbiera ciepło ze źródła. Dla gruntowej pompy ciepła będzie nim grunt. Dla pompy typu powietrze-woda będzie nim powietrze, wodna pompa ciepła zaś pobiera energię spod powierzchni wody. Za pomocą zasilanej energią elektryczną sprężarki przekazuje pobraną energię do zbiornika. Znajdujący się w sprężarce gaz, zwiększając temperaturę oraz objętość zasila wodę w ciepło.
Czy pompa ciepła wystarczająco podgrzeje c.w.u?
Nowoczesna pompa ciepła z funkcją grzania wody użytkowej często posiada bardzo przydatną funkcję, jaką jest możliwość zaprogramowania jej na trzy różne tryby przygotowania ciepłej wody: ekonomiczny, normalny i komfortowy. Jeśli dla użytkownika najbardziej liczy się komfort wysokiej temperatury i mnóstwo dostępnej ciepłej wody użytkowej, można tak zaprogramować pompę ciepła, aby spełniała te oczekiwania, produkując nawet 500 litrów o temperaturze 40°C przy poborze jednorazowym. Ciepłej woda w zasobniku c.w.u. może osiągać nawet 90°C. Umożliwia to regularne przeprowadzanie cyklu pasteryzacji, niszczącego przy okazji niektóre rodzaje bakterii. Oszczędni zaś mogą wybrać tryb ekonomiczny, gdzie nacisk położony jest na możliwie najniższe zużycie energii. Czy produkcja ponad 500 litrów ciepłej wody jest wystarczająca? Biorąc pod uwagę, że taka ilość wody mogłaby zostać zużyta nawet przez 9 osób podczas korzystania z prysznica w jednym czasie, to zdecydowanie ilość ta zaspokaja nawet wygórowane potrzeby statystycznego gospodarstwa domowego.
Czy pompa ciepła z zasobnikiem cwu się opłaca?
Pompa ciepła do c.w.u. to zdecydowanie dobra inwestycja. Jej instalacja wiąże się z obniżeniem rachunków za ciepłą wodę nawet do 30% w skali miesiąca, a jednocześnie pompa ciepła w zimowych miesiącach zapewni komfort cieplny mieszkańcom domu. Nie bez znaczenia pod kątem opłacalności jest też fakt, że montując pompę ciepła można liczyć na odpisanie części kosztów od podatku lub skorzystać możemy z rządowych programów dofinansowania. Ich zakres ciągle się zwiększa, dlatego warto śledzić aktualne doniesienia na bieżąco i korzystać z możliwości, jakie dają.