Pompy ciepła w Tarnowskich Górach
Na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego leżą Tarnowskie Góry, historyczne miasto Górnego Śląska. Do 1995 roku działały w mieście zakłady chemiczne, a wcześniej na obszarze tym funkcjonowały huty czy zakłady papiernicze. Ekspansywny rozwój przemysłu, szczególnie chemicznego, nie pozostawał bez wpływu na jakość powietrza i zanieczyszczenia atmosferyczne, które w czasie działalności zakładów z pewnością były ich udziałem. Dzisiaj mieszkańcy Tarnowskich Gór szukają rozwiązań ekologicznych, które mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Jednym ze sposobów na lepszą jakość powietrza są pompy ciepła instalowane coraz chętniej jako alternatywa dla tradycyjnych kotłów służących do ogrzewania domów.
Ekologiczne ogrzewanie
Pompy ciepła stają się metodą na ekologiczne ogrzewanie budynków. Ich fenomen tkwi w odnawialnych źródłach ciepła, z których korzystają do produkcji energii grzewczej. Pobierają one bowiem ciepło z gruntu lub z powietrza, a następnie przekształcają je na energię grzewczą. Już sam fakt, że nie mamy tu do czynienia z eksploatacją węgla czy gazu stanowi o tym, że można nazwać te urządzenia proekologicznymi. Koleją kwestią jest zaś fakt, że produkcja ciepła grzewczego nie pociąga za sobą emisji szkodliwych substancji. W przeciwieństwie bowiem do tradycyjnych urządzeń grzewczych, pompy ciepła nie spalają paliwa, dlatego nie ma tutaj miejsca na generowanie dymu, popiołu ani żadnych innych substancji ubocznych.
Dofinansowanie pomp ciepła
Mieszkańcy Tarnowskich Gór wybierają ekologiczne pompy ciepła również ze względu na możliwość otrzymania dotacji. Trwa rządowy program Czyste Powietrze. Według założeń Programu ci właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na wymianę tradycyjnych urządzeń grzewczych na niskoemisyjne, czyli m.in. na pompy ciepła, mają możliwość złożenia wniosku o dotację - nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od przysługującego progu dofinansowania. Warto pamiętać też o możliwości odliczenia od podatku części kosztów dzięki skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej oraz o nowym programie Moje Ciepło skierowanym do właścicieli nowych domów jednorodzinnych.
Instalatorzy w Twojej okolicy
AESTUS Sp. z o.o.
ul. W. Kilara 4C, 41-902 Bytom
tel: 530 600 590
e-mail: aestus@aestus.pl
aestus.pl