Menu Zamknij

Pompy ciepła Elbląg

Pompy ciepła w Elblągu

Elbląg jest miastem prężnie rozwijającym się gospodarczo. Stanowi ośrodek przemysłu ciężkiego — produkuje się tam śruby napędowe do statków, ale też turbiny parowe czy gazowe. To właśnie w Elblągu wyprodukowana została największa w Polsce turbina parowa. W elbląskim zakładzie turbin produkuje się urządzenia dla odbiorców na wielu kontynentach. Tak wysoki rozwój technologiczny pociąga za sobą dużą świadomość mieszkańców na temat nowoczesnych sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych. Popularność nowoczesnych pomp ciepła w Elblągu wzrasta z roku na rok.

Pompa ciepła Elbląg

Nowoczesność pomp ciepła

Ekologiczne pompy ciepła pobierają energię do ogrzewania z odnawialnych źródeł energii. Mowa tutaj głównie o powietrzu — wówczas mówimy o pompach ciepła typu powietrze-woda oraz o gruncie — kiedy to do czynienia mamy z pompami ciepła typu grunt-woda. Pobór ciepła z powietrza i gruntu skutkuje jego przemianami termodynamicznymi w energię grzewczą. Ta trafia finalnie do instalacji ogrzewania w domu, zapewniając komfort cieplny mieszkańcom budynku w zimowych miesiącach. Co więcej, latem pompa ciepła może chłodzić wnętrza, co stanowi dodatkowy walor tego urządzenia. Chłodzenie może być aktywne albo pasywne. Najlepsze pompy ciepła mogą również przez cały rok produkować tanią ciepłą wodę użytkową.

Montaż pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła wymaga specjalnych przygotowań. Konieczne są odwierty w głąb ziemi w przypadku kolektorów pionowych bądź płytsze wykopy w przypadku kolektorów poprowadzonych w układzie horyzontalnym. Niemniej, gotowa do działania gruntowa pompa ciepła sprawdza się wyśmienicie i działa niezawodnie nawet ponad dwie dekady. Z kolei montaż powietrznej pompy ciepła trwa zwykle zaledwie do trzech dni roboczych. Zewnętrzną jednostkę z wentylatorem fachowcy montują najczęściej przy elewacji budynku. Jak każdy typ urządzenia, tak i powietrzna pompa ciepła powinna być swoją mocą dostosowana do rzeczywistych warunków, w jakich przyjdzie jej pracować — w tym przypadku do zapotrzebowania budynku na energię cieplną.

Rat-Instal Ludwik Ratkowski

ul. Mickiewicza 20, 82-200 Malbork
tel: 508 128 276
e-mail: rat-instal@wp.pl