Czy warto zainwestować w pompę ciepła?
Domy jednorodzinne, których metraż wynosi poniżej 100 m², wcale nie należą do rzadkości. Stanowią wypośrodkowanie między mieszkaniem a dużym domem, na które decydują się ci, którzy marzą o własnych czterech ścianach z ogródkiem. Żaden dom jednak nie obędzie się bez sprawnego, niezawodnego systemu ogrzewania. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy stawiają na tanie i nowoczesne ogrzewanie, żywo interesują się pompami ciepła. Te ekologiczne urządzenia grzewcze czerpią energię z OZE. Jaką jednak pompę ciepła wybrać? Która pompa ciepła będzie najlepsza dla domu poniżej 100m²? Przeanalizujmy to na przykładzie budynku o powierzchni 70m².
Co wpływa na dobór mocy pompy ciepła?
Metraż budynku jest jednym z tych czynników, które wpływają na wybór mocy pompy ciepła. Jednak nie jest jedynym. Dobór pompy ciepła powinien uwzględniać jeszcze inne ważne kwestie, spośród których wymienić można, chociażby, materiały użyte do budowy domu, jakość izolacji termicznej oraz temperaturę górnego źródła ciepła. Im izolacja będzie słabsza, czyli im większe ryzyko powstawania mostków termicznych oraz im bardziej przepuszczający ciepło materiał, z którego zbudowano dom, tym większa moc potrzebna będzie do ogrzania budynku. Przykładowo najczęstsza wartość współczynnika przewodzenia ciepła w przypadku muru ceglanego to wartość w okolicach 0,9 W/(mK). Dodatkowa izolacja zmniejsza tę wartość — im jest ona niższa, tym lepiej z punktu widzenia przepuszczalności ciepła, która maleje właśnie wraz z tą wartością. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy mamy do czynienia z nowym budynkiem, czy domem, który lata świetności ma już za sobą. W starym budynku, ze względu na użyte materiały, procesy osiadania czy zwykłą eksploatację, szanse na ucieczkę ciepła poprzez szczeliny w ścianach czy w okolicach stolarki okienno-drzwiowej są znacznie wyższe, niż w przypadku domów dopiero co oddanych do użytku, które przeszły w związku z tym niedawno kontrole techniczne.
Którą pompę ciepła wybrać do domu o powierzchni 70m2?
Niestety odpowiedzieć konkretnie na to pytanie nie da się bez przeprowadzenia OZC budynku. Nowy dom o takim metrażu potrzebował będzie pompy ciepła o mocy około 2,5 kW, starszy zaś budynek nawet dwukrotnie mocniejszego urządzenia.
Polecanymi urządzeniami są gruntowe pompy ciepła szwedzkiej marki CTC, które sprawdza się zarówno w przypadku nowych, energooszczędnych budynków, jak i tych starszych.
Pompy ciepła często posiadają technologię inwerterową, czyli dostosowują się do zapotrzebowania na ciepło w czasie rzeczywistym.
Warto też wspomnieć o współczynniku SCOP. Współczynnik ten określa stosunek ilości energii cieplnej wyprodukowanej w danym sezonie grzewczym do ilości energii elektrycznej, która w tym czasie została pobrana przez pompę ciepła. Wyższa wartość współczynnika oznacza większą oszczędność prądu.
Co oprócz ogrzewania?
Nowoczesne pompy ciepła nie tylko ogrzeją dom w miesiącach zimowych, ale też spełniać będą dodatkowe funkcje, które sprawiają, że pompa ciepła przydatna jest praktycznie przez cały rok.
Przykładowo, niektóre modele pomp gruntowych posiadają możliwość chłodzenia pasywnego. System grzewczy gruntowej pompy ciepła, w przypadku chłodzenia pasywnego wykorzystuje fakt, że temperatura poniżej gruntu jest niższa od tej panującej we wnętrzu budynku. Czynnik roboczy ochładza glikol (albo wodę) w systemie centralnego ogrzewania, co pozwala na absorpcję nadmiaru ciepła z pomieszczeń.
Pompy ciepła podgrzewają również ciepłą wodę użytkową, a ich funkcje można rozszerzyć np. o możliwość niedrogiego podgrzewania basenu.
Moc pompy ciepła dla domu o metrażu 70m² mieści się zazwyczaj w przedziale 2,5 kW - 4,5 kW.
Jej optymalna wartość zależy od zapotrzebowania na moc cieplną wynikającą z takich czynników jak rodzaj materiałów, z których zbudowany jest dom oraz jakości izolacji cieplnej. Najlepiej zamówić wykonanie profesjonalnego OZC budynku. Oferta pomp ciepłą obecnie jest bardzo szeroka, od droższych pomp gruntowych do tańszych urządzeń typu powietrzne-woda. Konkretny typ pompy ciepła najlepiej skonsultować ze specjalistami, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie dopasowane do naszej posesji.